sobota 4. októbra 2014

Návrat k štátu!

V dňoch 29. - 30. septembra 2014 sa v Ríme konala medzinárodná konferencia o sociálnej a ekonomickej situácii v Európskej únii. Zúčastnili sa na nej zástupcovia všetkých národných parlamentov EÚ, aby v súlade s tzv. fiškálnym kompaktom diskutovali o podpore ekonomického rastu, znižovania nerovností, ako aj o aktuálnych európskych ekonomických nástrojoch, vrátane bankovej únie, európskeho semestra či daňovej koordinácie. Národnú radu Slovenskej republiky som reprezentoval ja ako predseda Výboru NR SR pre európske záležitosti a tiež predseda Výboru NR SR pre financie a rozpočet Daniel Duchoň (Smer-SD). Na konferencii som predniesol príspevok, v ktorom som kritizoval transatlantickú dohodu medzi EÚ a USA, čo vyvolalo pozitívnu reakciu viacerých hostí. V Európe očividne rastie odpor voči TTIP. Svoj krátky príspevok prinášam v slovenskom preklade.

Potrebujeme návrat štátu do ekonomiky

Žijeme v časoch sociálnej krízy. V Európe rastie chudoba, rastie nezamestnanosť, rastú nerovnosti, jedine ekonomický rast „nerastie“. Toto všetko je dôsledok politiky neoliberalizmu, ktorý je postavený na princípoch privatizácie, liberalizácie a deregulácie. Podľa môjho názoru by sme tieto neoliberálne princípy mali nahradiť návratom k štátnym zásahom do ekonomiky, väčšou ochranou nášho európskeho sociálneho modelu, väčším prerozdelením bohatstva a silnejším sociálnym štátom.

Dnes sa síce v EÚ odrazu veľa hovorí o sociálnej dimenzii, ale realita je stále o tom istom a liberalizácia trhov pokračuje. Dokonca sa dnes vyjednáva o veľmi nebezpečnej dohode, ktorej sa hovorí TTIP – mám na mysli Transatlantické obchodné a investičné partnerstvo medzi EÚ a USA. Táto gigantická obchodná dohoda môže zlikvidovať náš európsky sociálny a environmentálny model. Raz a navždy! A najzarážajúcejšie je, že dohoda TTIP sa vyjednáva bez účasti občanov a ich zástupcov, bez transparentnosti a demokracie.

Americká kolonizácia Európy?

Obávam sa, že žijeme v časoch americkej kolonizácie a my, národné parlamenty, sa k tomu nemôžeme ani len vyjadriť. Môže to priniesť viac nerovnosti a chudoby do Európy. Môže to priniesť zničujúce „preteky ku dnu“ v oblasti sociálnych a environmentálnych štandardov či v oblasti bezpečnosti našich potravín. Osobne považujem predmetnú obchodnú dohodu s USA za najväčšie nebezpečenstvo pre európsky sociálny model.

Zabudnime na neoliberálnu dogmu, podľa ktorej voľný trh a globálna liberalizácia pomôže vyriešiť naše problémy. Nie, nepomôže! Naopak, iba ohrozí naše sociálne hodnoty a demokratické princípy. Potrebujem dostať globalizáciu pod kontrolu a nedovoliť, aby globalizácia dostala pod kontrolu nás. Volám po väčšej demokracii v ekonomike, po väčšej spoločenskej kontrole trhov – volám po návrate štátu.

Pre bližšie informácie o rizikách TTIP odkazujem na záznam z konferencie, ktorá sa pod mojou záštitou konala 22. septembra 2014 v Bratislave. 

2 komentáre:

  1. Finančný prielom

    Život je naozaj milosť, i ' am Daan Sophia v súčasnosti v Kalifornii USA. Chcel by som sa podeliť o svoje skúsenosti s vami o tom, ako som dostal pôžičku $185 000,00 USD na jasné mojej banky návrhu a začať novú firmu. Všetko to začalo, keď som stratil svoj domov a veci vzhľadom k návrhu banky som vzal na vyrovnanie niektorých účtov a niektoré osobné potreby. Stal som sa tak zúfalý a začal hľadať prostriedky vo všetkých prostriedkoch. Našťastie pre mňa som počul môj kolega hovorí o tejto spoločnosti, mám záujem, aj keď som sa bál, že sú scammed, bol som nútený mojej situácii a nemal inú možnosť, ako sa snažiť poradiť od môjho priateľa, pokiaľ ide o túto veľmi spoločnosť a dostal ich kontakt znecitlivenie r, ako sa InTouch s nimi naozaj ma skeptický kvôli mojej minulej skúsenosti s on-line veritelia, málo som vedel, že to veľmi spoločnosť "progresívna pôžička Inc bol godsent pre mňa a moju rodinu a celý internetový svet, táto spoločnosť bola veľkou pomocou pre mňa a som e môjho kolegu a dnes som hrdým vlastníkom dobre organizovanej podnikania a zodpovednosti sú dobre spracované všetky vďaka Josef Lewis z (progresiveloan@yahoo.com).. Takže ak naozaj ste skutočne potrebujú pôžičku buď rozšíriť alebo začať svoj vlastný podnik alebo v akejkoľvek forme finančných ťažkostí, radím vám dať pán Josef Lewis progresívny úver možnosť finančnej povznášajúci vo vašom živote email : progresiveloan@yahoo.com alebo volajte/text + 1 (603) 786-7565 a nie obetí online podvod v mene získanie úveru. vďaka

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Som súkromný veriteľ, ktorý poskytuje pôžičku s veľmi nízkou úrokovou sadzbou 3%. Poskytujeme všetky druhy pôžičiek, ako sú školské pôžičky, obchodné pôžičky, pôžičky na bývanie, poľnohospodárske pôžičky, osobné pôžičky, pôžičky na autá a ďalšie dobré dôvody. Poskytujem tiež pôžičku vo výške 5 000 USD - 10 000 000,00 USD so sadzbou 3%. Trvanie 1-15 rokov v závislosti od sumy, ktorú potrebujete ako pôžičku. Pre viac informácií nás kontaktujte na: (vadez.torres.financialcompany@gmail.com)

    OdpovedaťOdstrániť