pondelok 22. apríla 2013

O zamestnanosti, družstvách a Thatcherovej (Mám faktickú... 10)

Počas mimoriadnej schôdze, ktorú zvolala opozícia kvôli problému nezamestnanosti, som sa do diskusie zapojil viacerými faktickými poznámkami. Vyberám: "Keď citujete Thatcherovú, tak nezabudnite aj na to, že Thatcherová povedala, že nerovnosť je blahodarná pre spoločnosť. A to je vaša politika - nerovnosť. To vy oslavujete. Zvýhodňovať biznis a ponižovať normálnych ľudí... Ste hovorili, že vy pri tvorbe vášho programu ste si zavolali len biznismenov a vôbec vás nezaujímali názory odborárov, názory zamestnancov, však „iba biznismeni vytvárajú pracovné miesta“, prečo by nám záležalo na sociálnom zmieri. To je ten váš prístup. Preto hovorím, že nie ste ani kresťanský, ani demokratický, lebo toto nie je demokracia, toto je čistá, by som povedal, diktatúra biznisu, ktorú sa tu vy snažíte zaviesť... 

...Áno, jedno z našich riešení je aj sociálne podnikanie, ktoré je veľmi výrazne zastúpené práve v aktoch Európskej únie, ktorá ho veľmi silne podporuje. Takisto podpora družstiev, podpora kooperatív. No, keď to nejde inak, tak to poďme robiť takto, alternatívne. Pokiaľ naozaj jediný spôsob ako donútiť podnikateľov, aby zamestnávali ľudí, je dať im otrokov a aby neplatili žiadne dane, no tak to poďme robiť alternatívne. Zapojme štát, zapojme obce, zapojme družstvá, zapojme sociálne podnikanie...".


Zabudnite na Thatcherovú!

Pán kolega Figeľ (podpredseda parlamentu za KDH), pôvodne som sa obával, či vôbec na vás reagovať, keďže vy ste taký naslovovzatý „expert!“ na sociálnu prácu, taká autorita v odbore, ale predsa len skromne podotknem zopár poznámok. Spomínali ste krajiny, ktoré sa označujú ako PIGS, čiže „prasiatka“. Zvláštne je, že ste zabudli pripomenúť, že medzi tieto krajiny sa radí aj Írsko. To íčko už neoznačuje Taliansko, ale Írsko, a to bol váš veľký vzor: nízke dane, takto budeme lákať zahraničných investorov. Táto krajina je dnes v programe. Toto je tá cesta, ktorú ponúkate? Írsko? Očividne to nefunguje. Čiže to, čo vy dnes navrhujete, je niečo, čo v Európe nefunguje. A keď citujete Thatcherovú, tak nezabudnite aj na to, že Thatcherová povedala, že nerovnosť je blahodarná pre spoločnosť. A to je vaša politika - nerovnosť. To vy oslavujete. Zvýhodňovať biznis a ponižovať normálnych ľudí. To je vaša politika. A Thatcherová povedala ešte niečo: „Nič také ako spoločnosť neexistuje.“ A vy dnes citujete Thatcherovú. To je pre kresťanského politika podľa mňa niečo také ponižujúce... Vy by ste mali zabudnúť na Thatcherovú a vrátiť sa k Adenauerovi. A ten by z vášho príhovoru plakal. Pretože v tom nebolo nič sociálne, nič kresťanské, ale len absolútne neoliberálne primitívne búšenie. Táto vláda, pán kolega, dáva ľuďom prácu. Vy tu len mudrujete.

Pani kolegyňa Jurinová (podpredsedníčka parlamentu za OĽaNO), mňa takisto zarazilo to vaše prirovnanie smrti ľudí v Bostone s legitímnou politikou zamestnanosti. To už naozaj preháňate. Akým spôsobom budete teraz kondolovať v Bostone? Že teda „vyjadrujem úprimnú sústrasť obetiam teroristického útoku, ktorý je porovnateľný s politikou zamestnanosti na Slovensku“? To ako nemyslíte vážne! Viete, kolega to naznačil, bol to asi skrat. Ale tam ma zase zaráža to, že vy ste to čítali, vy ste to mali pripravené, vy ste si tu úkladne pripravili faux pas takého rozmeru, že po tomto, čo ste teraz povedali, by som už zvažoval ďalšiu účasť na vašom podpredsedníckom poste, lebo to je naozaj urážka obetí, obetí v Amerike. No a druhá vec, ktorá ma zarazila, tá už nie je vašou vinou, ale vinou celej opozície alebo jej veľkej časti. Váš príhovor počúvalo šesť ľudí, ak odrátam OĽaNO, ktorí tu sú komplet, šesť ľudí Ľudovej platformy vrátane liberálov zo SaS. Šesť ľudí vrátane predsedu Figeľa, ktorý tu byť musí, čiže päť. Päť ľudí zaujal váš „úžasný“ príhovor. Viete, keď počúvam potom o tom, aká úprimná snaha opozície tu je riešiť zamestnanosť, nezamestnanosť a potom si to príde vypočuť päť ľudí, to je jedno veľké, veľké farizejstvo.

Pravičiari kopú len za biznis a kašľú na ľudí

Pán kolega Štefanec (SDKÚ), vy tu odkazujete na počty poslancov SMER-u, ktorí tu sedia. Ale vy ste túto schôdzu zvolali, takže je vaša psia povinnosť tu sedieť, pretože inak si len z ľudí robíte bláznov. Ako môžete zvolať schôdzu, na ktorej je šesť, prípadne päť, momentálne dvanásť (asi sa vrátili radšej) poslancov opozície?! To je naozaj taký výsmech občanom, že sa málokedy vidí. (Potlesk.) Ale k veci. Hovorili ste o tom, že sú krajiny v Európskej únii alebo v eurozóne, kde sa nezamestnanosť znížila. A dokonca aj v tej svojej dôvodovke spomínate Nemecko, Britániu, Írsko, aj ste o nich hovorili. A na záver ste povedali, že „dá sa to robiť aj ináč“ a navrhli ste znížiť dane. Čiže útočíte vlastne na výšku daní, ako sme zaviedli my, keď sme zrušili rovnú daň. Tak ja vám len tak pripomeniem, aké sú dane v tých krajinách, v ktorých nezamestnanosť poklesla: Nemecko - právnické osoby platia 30 až 33 %, keď zrátame federálnu a lokálnu daň. Fyzické osoby platia 45 %, to je tá najvyššia sadzba. U nás je to 23%, resp. 25%. Veľká Británia - 26 % platia korporácie, 55 % je najvyššia sadzba fyzických osôb. V Dánsku - 25% platia korporácie, čiže podnikatelia a 55% je najvyššia sadzba pre fyzické osoby. Čiže toto sú tie štáty, o ktorých vy hovoríte ako o svojich vzoroch, kde klesá nezamestnanosť. Majú oveľa vyššie dane. Ako si to v tej svojej hlave vy dokážete vysvetliť, to by ma naozaj zaujímalo. Ďakujem. (Potlesk.)

Pán kolega Frešo, celkom legitímne ste tu predstavili pravicový program, ktorý naozaj dokola stojí na tých istých dogmách a mantrách: Po prvé, znížiť dane pre biznismenov a pre tých najbohatších. To je klasická vaša politika. Kopete neustále a veľmi snažne za kapitál. Ale poviem vám, že keby ste tie ich dane znížili aj na nulu, tak pokiaľ tí podnikatelia nemajú pre koho vyrábať a nie je dopyt v Európe, tak vyrábať jednoducho nebudú. Tie vaše pravicové dogmy sú proste úplne mimo misu. Druhá vec: znížiť sociálne dávky občanom. Tu sa prejavuje ten klasický pravicový cynizmus. Poviete, že ľudia vlastne nemajú motiváciu pracovať, to je vaša filozofia. Pritom všetci tí ľudia chcú pracovať, len je tu niečo také, pán kolega, asi ste si nevšimli, ako kríza, ktorá napriek tomu, že oni chcú pracovať, si prácu nájsť nevedia. Toto keby ste si konečne uvedomili, možnože by ste prestali s tým cynickým prístupom a neobviňovali by ste ľudí, ktorí nemajú prácu, že oni nechcú pracovať. A ešte ich potom trestali tým, že im budete brať sociálne dávky. To je tak niečo nehorázne, že... Tretia vec: chceli by ste upraviť Zákonník práce čo najvhodnejšie pre biznismenov. Opäť sme pri tom istom. Opäť kopete za biznis, opäť kopete za podnikateľov, ale absolútne vám nezáleží na ochrane práce, na ochrane zamestnancov. To je typická pravica. A ja som rád, že to ľudia počujú, že čo vlastne vy chcete docieliť. Chcete, aby tu tento štát fungoval pre zopár percent ľudí, tých najväčších biznismenov a aby ľudia otročili na týchto ľudí, ale toto naozaj SMER nikdy nedopustí. No a posledná vec. Ja neviem, čo vás vedie k tomu, že máte pocit, že môžete niekoho poúčať z ekonómie. Vy sa fakt cítite ako ekonóm? Kedy ste naposledy držali nejakú ekonomickú knižku od vysokej školy? Naposledy Samuelson - že mám pravdu?

Popletený študent Brocka

Pán kolega Brocka (KDH), na úvod ste sa zamýšľali, prečo spomedzi smerákov s vami diskutujem najmä ja. Nuž preto, že ako vysokoškolský učiteľ mám nesmiernu trpezlivosť, bohovskú trpezlivosť. A verte, že aj v škole zažívam takých študentov, ako ste vy a dokážem to prežuť, a napriek tomu sa stále snažím im niečo vysvetľovať, aj keď vo vašom prípade naozaj som už na úplnej hranici toho, čo dokážem zniesť, lebo tá vaša popletenosť je priam exemplárna. Skúsim vyzdvihnúť niekoľko vecí, ktoré to dokazujú. Prvá: Hovoríte o zrušení minimálnej mzdy. Viete, čo je paradox? Že vaša kolegyňa, kresťanská demokratka Merkelová práve teraz v Nemecku prichádza s programom, aby sa v Nemecku zaviedla federálna minimálna mzda, ktorú Nemci nemajú. Kresťanská demokratka! Pretože vie, že aj v Nemecku je veľký problém pracujúcej chudoby. Ale vy, vy idete rušiť minimálnu mzdu! Kresťanský demokrat! Pán kolega, vy nie ste ani kresťanský demokrat, vy nie ste ani kresťanský, vy nie ste ani demokrat. A to ste dokázali, keď ste hovorili, že vy pri tvorbe vášho programu ste si zavolali len biznismenov a vôbec vás nezaujímali názory odborárov, názory zamestnancov, však „iba biznismeni vytvárajú pracovné miesta“, prečo by nám záležalo na sociálnom zmieri. To je ten váš prístup. Preto hovorím, že nie ste ani kresťanský, ani demokratický, lebo toto nie je demokracia, toto je čistá, by som povedal, diktatúra biznisu, ktorú sa tu vy snažíte zaviesť.
Na o posledná vec, ktorú by som naozaj chcel zdôrazniť, lebo aspoň v jednej veci ste sa nemýlili. Váš citát je: „Nezamestnanosť sa nedá vyriešiť z večera na ráno“ a že „je to posunuté o fázu“. (Poslanec Brocka hovoril, že dôsledky vládnej politiky sa vždy prejavia vo vzťahu k zamestnanosti s fázovým posunom o približne dva roky – pozn. red.) Vy ste si vlastne odpovedali, koho dôsledkom je dnešný stav - vášho rumplovania Slovenska. Vy tu za toto môžete! Nezamestnanosť je dôsledkom vašich popletených riešení!

Pán kolega Muňko (Smer-SD), ja by som sa takisto chcel poďakovať za vecný, triezvy a korektný príhovor, ktorý ukázal práve ten rozdiel medzi tým slepo ideologickým prístupom našej pravice, ktorá má svoje dogmy (podporovať iba bohatých, znižovať im dane, iba oni môžu vytvoriť pracovné miesta, jednostranne podporovať podnikateľov, lebo to tak hovoria dogmatici). Toto je jeden prístup a druhý prístup je ten pragmatický, ktorý hľadá riešenia v živote, hľadá kompromisy, sociálny zmier, snaží sa nájsť rovnováhu medzi tými podnikateľmi a zamestnancami, a to je práve prístup typický pre sociálnu demokraciu, čo ste ukázali aj vy. Nie riešenia od zeleného stolu, od rôznych neoliberálnych teoretikov, analytikov a rôznych bankových zamestnancov, ale riešenia z praxe. Áno, jedno z tých riešení, a to ja veľmi silne súhlasím aj s pani Tomanovou aj s vami, je aj sociálne podnikanie, ktoré je veľmi výrazne zastúpené práve v aktoch Európskej únie, ktorá ho veľmi silne podporuje. Takisto podpora družstiev, podpora kooperatív. No, keď to nejde inak, tak to poďme robiť takto, alternatívne. Pokiaľ naozaj jediný spôsob ako donútiť podnikateľov, aby zamestnávali ľudí, je dať im otrokov a aby neplatili žiadne dane, no tak to poďme robiť alternatívne. Zapojme štát, zapojme obce, zapojme družstvá, zapojme sociálne podnikanie. Čiže, áno, súhlasím. A ešte jeden príklad z praxe, ktorý dokazuje, že zo strany pravice je to iba čistá ideológia.
V novembri a decembri, keď sa u nás rušila rovná daň, tak tu všetci dookola omieľali z pravice, že Švédi idú korporátnu daň znižovať a ako im to strašne pomôže so zamestnanosťou a zníži nezamestnanosť atď. A že u nás naopak bude kvôli daniam hrozná nezamestnanosť, kým vo Švédsku zlepšená. Dnes odrazu nikto ani slovko o Švédsku, tak som si schválne pozrel, že ako to je s tou nezamestnanosťou vo Švédsku. Tak: odkedy ju zaviedli, v tom novembri, tú zníženú korporátnu daň, tak im stúpla nezamestnanosť. Páni kolegovia, ako to je možné? Stúpla im nezamestnanosť. Ako je to možné!? Opäť sa vaša neoliberálna ideológia zrazila s realitou. Tak, ako nakoniec vždy.

Nepomôže infantilné moralizovanie

Pán kolega Škripek (OĽaNO), nič proti tomu, čo tu vy predvádzate, ale podľa môjho názoru to je čisté, infantilné moralizovanie. Ako, kto môže mať niečo proti tomu, čo ste povedali? No áno, buďme k sebe lepší, pomáhajme si... A teraz: vráťme sa späť k realite. Kapitalizmus funguje tak, že podnikatelia chcú čo najvyšší zisk, logicky, štrukturálne to tak je dané a pokiaľ by ten najvyšší zisk nevytvárali aj tým, že stláčajú mzdy, tak by neprežili. Zamestnanci naopak, chcú čo najvyššie mzdy, čo najvyššiu ochranu práce. Vy môžete moralizovať koľko len chcete, ale oni majú odlišné záujmy. Iné záujmy majú podnikatelia, iné záujmy majú zamestnanci a preto tu musí byť štát, ktorý to vyvažuje, ktorý vytvára rovnováhu a ľudia môžu byť dobrí aj zlí - niektorí sú dobrí podnikatelia, niektorí sú zlí podnikatelia, niektorí sú dobrí zamestnanci, niektorí zlí, vy to tu opisujete veľmi kvetnato, ale nič tým nevyriešite. Je úplne jedno, či budete mať nejakého svätuškára podnikateľa, lebo bude 1 zo 100 a veľmi skoro skrachuje alebo budete mať nejakého úžasného zamestnanca, ktorý nebude chcieť zvýšenie mzdy. To, čo vy tu predvádzate, také niečo v rámci riadenia štátu nemôžete myslieť vážne. To sú také kázne, možno tak vhodné do kostola, ale určite nie do parlamentu.
A viete, čo má najviac mrzí? Lebo ja naozaj nepredstieram, že by ma tento kresťanský morálny apel nejakým spôsobom obchádzal. Najhoršie na tomto celom je to, že vy kresťanskí politici veľmi radi hovoríte o láske k blížnemu, ale tolerujete ten najbrutálnejší kapitalizmus! A to mi vadí.

Zapojme sociálne podnikanie, družstvá a štát

Pán kolega Viskupič (OĽaNO), ja nebudem nejako reagovať na tie vaše invektívy. Sú úplne zbytočné, ale „budiž“, asi máte tú potrebu. Ja spomeniem iba tie riešenia, ktoré ste potrebovali počuť z hľadiska sociálnej demokracie. Tie sú v Európe veľmi bežné. Či už je to podpora rastu cez eurofondy, ktoré využíva aj Slovenská republika. Podpora naozaj sociálneho podnikania, podpora družstiev. To nie je žiadna ideológia. Družstvá podporuje tak kresťanská demokracia, tak sociálna demokracia, dokonca ich podporovali aj takí politici ako Reagan a Thatcherová a vy v tom vidíte socializmus. To už je chyba toho vášho provinčného myslenia, ale to ja nebudem komentovať. Potom, podpora verejných investícii. Podpora malého podnikania, ale bez toho, aby sme poškodzovali práva zamestnancov, samozrejme. Podpora jednotného trhu, Single European Act, ste v európskom výbore, viete, o čom to je. Viete, že aj tam sa podporuje sociálne podnikanie a družstvá, čiže zase ideologizujete vy. Podpora aktívnej politiky zamestnanosti, to je to, čo chýbalo vašej vláde. Absolútne to absentovalo, čiže to je ďalšia vec. Podpora vzdelanostnej ekonomiky. Podpora zelenej ekonomiky. Podpora sociálneho zmieru, ktorý ako jediný môže vytvoriť naozaj prostredie, kde si budú ľudia dôverovať. To je zase jedna z tých ideologických vecí, ktoré vy nemôžete pochopiť: Francis Fukuyama, liberálny filozof, hovoril o dôvere ako o základnom predpoklade kvalitnej ekonomiky. U nás naozaj tá dôvera nie je a v tom má pán Škripek pravdu, že sa len každý snaží podviesť toho druhého, ale vy práve týmito svojimi rečičkami podporujete tento model.
Potom, samozrejme, to najdôležitejšie: podpora dopytu. Pretože pokiaľ ľudia nebudú mať peniaze, aby si kupovali výrobky, tak nikto nebude nikdy vyrábať. O tom to je, preto aj cez redistribúciu bohatstva treba podporovať dopyt. Podpora zamestnaneckej participácie, takisto, skvalitňovanie pracovného prostredia. To všetko môže pomôcť, ale predovšetkým nám musí pomôcť Európska únia. My si proste sami pomôcť nemôžeme a tieto vaše nápady, proste, sú len takými výkrikmi do tmy, pretože bez peňazí z Európy nemáte šancu.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára